Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej jest równie niezbędna, jak mycie rąk i nóg. Dbając o zęby i dziąsła nie tylko pielęgnujemy urodę, ale troszczmy się o zdrowie całego organizmu.

To, co dzieje się w jamie ustnej, ma ścisły związek z ogólnym stanem zdrowia. Gdy zęby nie są kontrolowane przez stomatologa i leczone, to rozwijające się na nich bakterie i ich toksyny przenoszą się na inne, nawet odległe narządy, wywołując przewlekłą infekcję.

Dlaczego codzienna higiena jest taka ważna?

Próchnicy i parodontozie zapobiegają systematyczne czyszczenie zębów i płukanie jamy ustnej. Zęby trzeba myć po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie po śniadaniu i po kolacji. Do tego potrzebna jest odpowiednia szczoteczka, a także nić dentystyczna do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz pasta zawierająca fluor.

Po umyciu zębów trzeba przepłukać jamę ustną specjalnymi płynami o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym, zapewniającymi świeży oddech.

Jak często należy odwiedzać stomatologa?

Raz na pół roku należy zgłaszać się do lekarza na badanie kontrolne zębów i dziąseł. Przy tej okazji stomatolog usuwa kamień nazębny, może pokryć zęby lakierem fluorkowym, co chroni przed próchnicą. Lekarz dentysta uczy również właściwej higieny jamy ustnej. Nie czekajmy więc z wizytą u stomatologa, aż zęby zaczną boleć, a dziąsła krwawić.